Antroposen'de Marx

Antroposen'de Marx

Kohei Saito


ISBN No: 9786259892030

416 sayfa


Marx’ın kapitalizme yönelik ekolojik eleştirisi, küresel iklim kriziyle karşı karşıya olduğumuz bugünlerde önemini her zamankinden çok daha açık bir biçimde gösteriyor. Antroposen’de Marx, Marx’ın ekolojisinin onun ölümünden sonra Marksistler tarafından 20. yüzyıl boyunca...

Marx’ın kapitalizme yönelik ekolojik eleştirisi, küresel iklim kriziyle karşı karşıya olduğumuz bugünlerde önemini her zamankinden çok daha açık bir biçimde gösteriyor. Antroposen’de Marx, Marx’ın ekolojisinin onun ölümünden sonra Marksistler tarafından 20. yüzyıl boyunca neden marjinalleştirilip bastırıldığını açıklıyor. Fakat Marx’ın ekolojik eleştirisi, egemen üretimcilik ve tekçilik karşısında Antroposen’de canlanıyor. Kohei Saito, Marx’ın ve Engels’in bütün eserlerinde yayımlanmış olan yeni malzemeleri inceleyerek Marx’ın büyümeme komünizmi olarak nitelendirilebilecek kapitalizme yönelik alternatif ve bütünüyle özgün fikrini sunuyor. Geç Marx’ın bu kışkırtıcı yorumu, toplum ve doğa arasındaki ilişkiye yönelik yakın tarihli tartışmalara ışık tutuyor ve okuru 20. yüzyılın reel sosyalizminin hatasını tekrar etmeyen post-kapitalist bir toplumu zihninde canlandırmaya davet ediyor.

“Kohei Saito, Marx’ın ekolojisi üzerine yazdığı göz alıcı maka-leden sonra, bu yeni çığır açıcı kitabında farklı Marksistlerin anti-kapitalist bir perspektiften nasıl çevresel zorluklarla başa çıkmaya çalıştıklarını gösteriyor. Saito, makalesinin çok ötesine geçen bu yapıtında Marksizm’i kapalı bir sistem olarak değil hareket halinde bir düşünce olarak kavramayı başarıyor. Saito’nun “büyümeme komünizmi”ne yönelik yürekli başvurusu, zamanımızın ekolojik Marksizm’ine ve Antroposen’deki komünizme kesin bir katkıdır.”

Michael Löwy  

Kent ve Çevre
Suyun Ekonomi Politiği
Suyun Ekonomi Politiği
Jean Robert
İklim ve Toplum
İklim ve Toplum
Robin Leichenko
Karen O'Brien
iklim krizi
İklim Krizi ve Küresel Yeşil Yeni Düzen
Noam Chomsky
Robert Pollin